Péče o vinylovou podlahu

Ve srovnání například s podlahami z masivního dřeva je vinylová podlaha takřka bezúdržbová. Je výrazně odolnější vůči výkyvům teplot a vlhkosti než dřevo, také je rozměrově stálejší. Existují už i zcela voděodolné varianty vinylových podlah, jsou tady využitelné ve všech částech obydlí, včetně koupelny. Pouze teploty pod bodem mrazu můžou mít na vinylovou podlahu nehezký dopad, mráz narušuje strukturu vinylu. Je tedy potřeba dílce před mrazem ochránit, zejména před pokládkou (nenechat je někde venku apod.).

Po samotném položení, ať už s lepidlem nebo bez lepidla, podlaha už většinou nepotřebuje žádné další úpravy. Často je už od výrobce povrchově ošetřená, například ochrannou polyuretanovou vrstvou. Takto ošetřenou krytinu není třeba jakkoliv lakovat nebo natírat, a to ani v průběhu let. Podlahy bez ochranné povrchové úpravy je možné jednou za čas ošetřit vhodným přípravkem (nejlépe přímo od prodejce podlah), který prodlouží životnost krytiny. Nesmíte zapomenout podlahu před ošetřením zcela vyčistit, jinak budou nečistoty překryté ochranným filmem a bude velmi obtížné se jich později zbavit.

Při úklidu stačí podlahu očistit nasucho vysavačem nebo smetákem, popřípadě namokro vlhkým mopem. Vhodnou volbou pro mokré vytírání jsou šetrné čisticí přípravky, které Vám může doporučit prodejce podlahy. Nikdy nepoužívejte abraziva, kyseliny nebo jiné leptavé látky, které mohou narušit povrch krytiny. Nepřítelem podlahy mohou být také kolečkové židle nebo gumové podrážky, které zanechávají barevné stopy. V rámci péče o podlahu je dobré zbytečně po ní netahat těžké předměty a ideálně po ní nechodit v neočištěné venkovní obuvi (pokud nejde o podlahu vhodnou i pro komerční a průmyslové účely). Nohy nábytku je možné podlepit ochrannou plstěnou podložkou a vyvarovat se tak vzniku škrábanců.